×
Log in to StudySoup
Get Full Access to Engineering Economy (1) - 16 Edition - Chapter 13 - Problem 12.57
Join StudySoup for FREE
Get Full Access to Engineering Economy (1) - 16 Edition - Chapter 13 - Problem 12.57

Already have an account? Login here
×
Reset your password

A jalapeno canning company is faced with a make/buy

Engineering Economy (1) | 16th Edition | ISBN: 9780133439274 | Authors: William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling ISBN: 9780133439274 207

Solution for problem 12.57 Chapter 13

Engineering Economy (1) | 16th Edition

  • Textbook Solutions
  • 2901 Step-by-step solutions solved by professors and subject experts
  • Get 24/7 help from StudySoup virtual teaching assistants
Engineering Economy (1) | 16th Edition | ISBN: 9780133439274 | Authors: William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling

Engineering Economy (1) | 16th Edition

4 5 1 330 Reviews
29
3
Problem 12.57

A jalapeno canning company is faced with a make/buy decision. Cardboard shipping cartons can bepurchased for $0.60 each or made in-house. If manufactured,two machines will be required. MachineX will cost $20,000 and have a life of 6 years with a$2000 salvage value. Machine Y will cost $11,000and have a life of 4 years with no salvage value. Theannual maintenance cost for machines X and Y are$6000 and $5000 per year, respectively. A total offour operators will be required for the two machinesat a rate of $22.50 per hour per person. In a normal 8-hour day, the four operators and two machines canproduce 1000 cartons. The variable cost per cartonassociated with the in-house option is closest to:(a) $0.0625(b) $0.10(c) $0.72(d) $0.81

Step-by-Step Solution:
Step 1 of 3

3.Process Management  A process can be thought of as a program in execution. A process will need certain resources—such as CPU time, memory, files, and I/O devices —to accomplish its task. These resources are allocated to the process either when it is created or while it is executing.  A process is the unit of work in most systems. Systems consist of a collection of processes: operating-system processes execute system code, and user processes execute user code. All these processes may execute concurrently.  Although traditionally a process contained only a single thread of control as it ran, most modern operating systems now support processes that have multiple threads.  The operating system is responsible for several impo

Step 2 of 3

Chapter 13, Problem 12.57 is Solved
Step 3 of 3

Textbook: Engineering Economy (1)
Edition: 16
Author: William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
ISBN: 9780133439274

Engineering Economy (1) was written by and is associated to the ISBN: 9780133439274. The full step-by-step solution to problem: 12.57 from chapter: 13 was answered by , our top Engineering and Tech solution expert on 01/03/18, 09:30PM. This textbook survival guide was created for the textbook: Engineering Economy (1), edition: 16. The answer to “A jalapeno canning company is faced with a make/buy decision. Cardboard shipping cartons can bepurchased for $0.60 each or made in-house. If manufactured,two machines will be required. MachineX will cost $20,000 and have a life of 6 years with a$2000 salvage value. Machine Y will cost $11,000and have a life of 4 years with no salvage value. Theannual maintenance cost for machines X and Y are$6000 and $5000 per year, respectively. A total offour operators will be required for the two machinesat a rate of $22.50 per hour per person. In a normal 8-hour day, the four operators and two machines canproduce 1000 cartons. The variable cost per cartonassociated with the in-house option is closest to:(a) $0.0625(b) $0.10(c) $0.72(d) $0.81” is broken down into a number of easy to follow steps, and 120 words. This full solution covers the following key subjects: . This expansive textbook survival guide covers 19 chapters, and 1299 solutions. Since the solution to 12.57 from 13 chapter was answered, more than 344 students have viewed the full step-by-step answer.

Other solutions

People also purchased

Related chapters

Unlock Textbook Solution

Enter your email below to unlock your verified solution to:

A jalapeno canning company is faced with a make/buy